O adiuwantach

Wiele ze środków używanych do ochrony roślin zawiera w sobie adiuwanty – czyli substancje pomocnicze znajdujące się zwykle obok substancji aktywnej (może być również dodawana do cieczy roboczej)  poprawiające jej skuteczność. Najczęściej są wykorzystywane w preparatach do spryskiwania roślin. Popularnie nazywa się je ,,wspomagaczami”, ponieważ wspomagają ochronę roślin, zwiększając skuteczność opryskiwania.

adiuwanty

Zwykle adiuwanty mają na celu zmniejszenie napięcia powierzchniowego na liściu rośliny opryskiwanej (przez co możliwe jest dokładniejsze rozprowadzenie środka ochrony roślin) oraz sprawienie, żeby środki ochrony roślin mogły być stosowane w mniejszych dawkach, co w naturalny sposób zmniejsza koszty oprysków.

W porównaniu z resztą Europy w Polsce wybór adiuwantów jest dosyć skromny i powszechniej stosuje się je w uprawach. Bierze się to z konieczności uprzedniej rejestracji takiego środka, co oczywiście zajmuje trochę czasu. Warto jednak rozważyć stosowaniu adiuwantów, gdyż badania generalnie wykazują ich wysoką skuteczność. Adiuwanty cały czas są badane oraz rozwijane. Powstały już nawet wielofunkcyjne odmiany które można łącznie stosować z fungicydami oraz insektycydami. Nowsze, doskonalsze preparaty mogą docierać nawet do trudno dostępnych zakamarków roślin, dotrzeć pod zwinięte liście czy pod korę, usuwając przy tym niepożądane patogeny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.